در گفت‌وگو با رسانه‌های پاکستانی ظریف: دولت آمریکا عملا در حال نقض برجام است/ با دستور ترامپ: وضعیت اضطراری آمریکا علیه ایران تمدید شد ۱۳۹۶/۱۲/۲۲


در گفت‌وگو با رسانه‌های پاکستانی ظریف:
دولت آمریکا عملا در حال نقض برجام است 
 ۱۳۹۶/۱۲/۲۲

Image result for ‫در گفت‌وگو با رسانه‌های پاکستانی ظریف: دولت آمریکا عملا در حال نقض برجام است‬‎
وزیر خارجه ایران با بیان اینکه دولت آمریکا عملا در حال نقض برجام است، گفت:‌ اتحادیه اروپا باید پیامی واضح به آمریکایی‌ها بدهد که اگر به نقض برجام ادامه دهند یا درصدد تغییرش باشند با انزوای بین‌المللی مواجه خواهند شد.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به اسلام‌آباد سفر کرده در گفت‌وگویی با رسانه‌های پاکستانی اظهار داشت: معتقدیم امنیت و ثبات کشورهای همسایه و منطقه همان امنیت و ثبات جمهوری اسلامی ایران است.
ظریف در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو خاطرنشان کرد: به هیچ کس یا گروهی اجازه استفاده از خاک خود علیه پاکستان را نخواهیم داد، همچنین معتقدیم که پاکستان نیز متقابلا نخواهد گذاشت خاک این کشور علیه ایران از سوی عوامل تروریسم مورد استفاده قرار گیرد.
وی در ادامه گفت: آمریکا به مفاد توافق هسته‌ای عمل نمی‌کند، زیرا که نمی‌خواهد جمهوری اسلامی ایران از فوائد آن بهره‌مند شود بنابراین دولت آمریکا عملا در حال نقض برجام است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: معتقدیم که اتحادیه اروپا باید پیامی واضح به آمریکایی‌ها بدهد و آن اینکه اگر آنها به نقض برجام ادامه دهند یا درصدد تغییر آن باشند یقینا با انزوای بین‌المللی مواجه خواهند شد.
همکاری بانکی
ظریف در ادامه گفت‌وگوها با مقامات پاکستان با سردار ایاز صادق رئیس ‌مجلس ملی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار رئیس ‌مجلس ملی پاکستان با ‌اشاره به مناسبات بسیار خوب و نزدیک دو کشور اظهار داشت: اجلاس روسای مجالس ۶ کشور بسیار موفق بود و اجلاس بعدی را در تهران برگزار خواهیم کرد.
ظریف در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس ‌مجلس شورای اسلامی، بر افزایش مناسبات دوجانبه بویژه در زمینه پارلمانی تاکید کرد.
طرفین در ادامه درخصوص همکاری‌های بانکی، امنیتی و موضوعات منطقه‌ای بویژه درخصوص سوریه و یمن و نیز همکاری‌های چندجانبه گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
وزیر خارجه کشورمان همچنین با «قمر جاوید باجوا» فرمانده کل ارتش پاکستان دیدار و درخصوص موضوعات دوجانبه و  منطقه‌ای گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد.
به گزارش فارس، ظریف در دیدار با مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان نیز خواستار تلاش مقامات اسلام‌آباد برای آزادی سرباز ایرانی اسیر در دست گروهک‌های تروریستی در این کشور شد.
با دستور ترامپ:
وضعیت اضطراری آمریکا علیه ایران تمدید شد

Image result for ‫با دستور ترامپ: وضعیت اضطراری آمریکا علیه ایران تمدید شد‬‎

رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای بامداد سه‌شنبه وضعیت اضطراری ملی علیه ایران را به‌مدت یک سال دیگر تمدید کرد.
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد سه‌شنبه (13 مارس/ 22 اسفندماه) فرمان اجرایی برقراری وضعیت اضطراری ملی در مورد ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا در این بیانیه خاطرنشان کرده که وضعیت اضطرار ملی درباره ایران که واشنگتن اولین بار روز 15 مارس 1995 اعلام کرده، بایستی بعد از 15 مارس سال 2018 نیز ادامه پیدا کند.
در این بیانیه آمده است: «رئیس‌جمهور آمریکا روز 15 مارس 1995، به‌موجب فرمان اجرایی شماره 12957 و به ‌منظور رسیدگی به تهدیدهای غیرمعمول و فوق‌العاده‌ای که اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران علیه منافع ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده ایجاد می‌کنند، در ارتباط با این کشور وضعیت اضطرار ملی اعلام کرد».
ترامپ خاطرنشان کرده رئیس‌جمهور وقت آمریکا، روز 6 ماه مه 1995، با امضای یک فرمان اجرایی دیگر تحریم‌های جامعی را علیه ایران وضع کرده است.
این بیانیه در بخش دیگری به رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران ذیل توافق هسته‌ای برجام‌اشاره کرده ‌اما نوشته است: «با آنکه این اقدامات به‌منزله تغییری محسوس در موضع‌گیری‌های تحریمی ما به‌شمار می‌روند، تحریم‌های جامع غیرهسته‌ای ما علیه ایران همچنان پابرجا هستند».
 ترامپ، بار دیگر ادعاهای اثبات‌نشده علیه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را تکرار و تهران را به «حمایت از تروریسم» متهم کرده است.
به گزارش تسنیم وی مدعی شده است: «اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران، از جمله اقدام این کشور در توسعه موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم بین‌المللی و نقض حقوق بشر تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده به‌شمار می‌آیند».
ترامپ تأکید کرده است: «به همین دلیل، وضعیت اضطراری اعلام‌شده در تاریخ 15 مارس 1995 بایستی بعد از 15 مارس 2018 اجرا شوند، بنابراین، اینجانب طبق بند 202 (د) از قانون اضطرار ملی، وضعیت اضطرار ملی درباره ایران را که در فرمان اجرایی شماره 12957 اعلام شده برای یک سال تمدید می‌کنم».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.