نقش انگلیس در قتل‌ عام کم‌سابقه مسلمانان مظلوم یمن/ سکان هدایت مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی در دستان کیم جونگ اون است/ «گرسنگی اجباری» سیاست دولت میانمار برای مقابله با مسلمانان ۱۳۹۶/۱۲/۲۲نقش انگلیس در قتل‌ عام کم‌سابقه مسلمانان مظلوم یمن
  ۱۳۹۶/۱۲/۲۲

چند روز پیش سازمان ملل اعلام کرد، یمن گرفتار بزرگترین فاجعه انسانی شده است. حالا یک پایگاه خبری عربی با اشاره به قرارداد تسلیحاتی 14 میلیارد دلاری انگلیس با عربستان از نقش لندن در این فاجعه بزرگ انسانی نوشته است.
آل سعود بدون سلاح های انگلیس و به ویژه آمریکا امکان کشتار مردم یمن را ندارد. آمریکا بزرگترین صادرکننده و آل سعود بزرگترین واردکننده سلاح است، بنابراین هر کودک و یا مرد و زن یمنی که کشته می شود در درجه اول انگشت اتهام را باید به سوی غرب دراز کرد. کشورهای غربی به ویژه آمریکا و انگلیس با اعطای سلاح‌های مدرن به عربستان باعث به وجود آمدن بزرگترین بحران انسانی در 50 سال اخیر شده‌اند. در همین ارتباط محمد بن سلمان ولیعهد سعودی چند روز پیش برای خرید سلاح‌های بیشتر(جنگنده‌های تایفون) به لندن سفر کرد که این سفر با واکنش‌ها و اعتراضات و تظاهرات گسترده‌ای همراه بود. این اعتراضات به علت کشتار و محاصره تحمیل شده به یمن و نقش عربستان در این جنگ دنبال می‌شد. با این وجود «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس تلاش زیادی برای انجام معاملات نظامی و تجاری بیشتر با میزبان سعودی خود به کار برد. بر اساس بیانیه مشترک و طولانی عربستان و انگلیس، در این سفر مجموعه‌ای از توافقنامه‌های تجاری با ارزشی بالغ بر 2 میلیارد دلار به علاوه معامله‌های تسلیحاتی به امضا رسید که بر اساس آن قرار است عربستان سعودی 48 جنگنده تایفون با ماموریت‌های متعدد را به ریاض بفروشد که ارزش این قرارداد به تنهایی بالغ بر 14 میلیارد دلار است.
تسنیم اما به نقل از پایگاه خبری العهد نوشته،  نادیده گرفتن اعتراضات مردمی گسترده به حمایت تسلیحاتی از عربستان باعث نشد که فعالان حقوق بشر مواضع خود در قبال معامله تسلیحاتی را متوقف کنند. آندرو اسمیت یکی از فعالان حقوق بشر این توافق را شرم‌آور خواند و تاکید کرد که اگر با این معامله تسلیحاتی موافقت شود، در کاخ‌های ریاض و شرکت‌هایی که از این قرارداد سود می‌برند، جشن و پایکوبی به پا خواهد شد، اما این قرارداد به معنی کشتار بیشتر ملت یمن خواهد بود. وزارت خارجه یمن هم این معامله تسلیحاتی را محکوم کرد و آن را «مغایر با مواضع انگلیس در خصوص شرایط انسانی یمن و شعارهای این کشور در رابطه با تمایل لندن برای کاستن از حجم مصیبت‌های ملت یمن» دانست. یک منبع مسئول در وزارت خارجه یمن نیز تاکید کرد که این اقدام نشان‌دهنده ادامه حمایت‌های دولت انگلیس از عملیات نظامی عربستان در یمن است که به تعبیر سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی «باعث به وجود آمدن فجیع‌ترین فاجعه انسانی نیم قرن گذشته در جهان شده است.»
چرخ کارخانه‌های اسلحه‌سازی انگلیس چرخید
طبق گزارش العهد، انگلیس در اقدام خود در جهت حمایت از عربستان با این معامله تسلیحاتی، انگیزه‌های متعددی را دنبال می‌کند، راه‌اندازی کارخانه‌های تسلیحاتی این کشور و سود میلیاردها دلاری که از تجارت سلاح به دست می‌آید و شغل‌هایی که در نتیجه این قراردادها در انگلیس تولید می‌شود تا فشارها بر این کشور بعد از خروج از اتحادیه اروپا کاهش پیدا کند تنها بخشی از این انگیزه‌ها است. این اقدام همچنین با مجموعه‌ای از اهداف سیاسی و امنیتی دنبال شده است. شاید بتوان گفت مهمترین این انگیزه‌ها تضعیف ملت‌های عربی و ایجاد جنگ در منطقه برای انجام معامله قرن است که ترامپ در راستای از بین بردن آرمان فلسطین برای آن برنامه‌ریزی کرده است.
العهد در پایان تاکید می‌کند،  هنگامی که انگلیس و آمریکا از امنیت در خاورمیانه سخن می‌گویند، هرگز نباید چیزی غیر از امنیت رژیم صهیونیستی از آن برداشت شود، چرا که در شرایطی که جنگنده‌های آنها یمن را موشک‌باران کرده و زنان و کودکان این کشور را از سه سال پیش تاکنون به خاک و خون می‌کشند، چگونه می‌توان از امنیت صحبت کرد؟!اعتراف جالب وندی شرمن:
سکان هدایت مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی در دستان کیم جونگ اون است
«وندی شرمن»، مذاکره‌کننده سابق آمریکا در امور ایران و مشاور ارشد بیل کلینتون در واکنش به خبرها راجع به مذاکرات آمریکا و کره شمالی گفته، در حال حاضر این «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی است که کنترل این مذاکرات را در دست گرفته است.
«وندی شرمن» که با «کریستین امان‌پور» خبرنگار سی‌ان‌ان گفت‌و‌گو می‌کرد درباره احتمال مذاکره دونالد ترامپ وکیم جونگ اون، ضمن دفاع از این رویداد، نسبت به تبعات خطرناک آن هم هشدار داد. وی سپس تلویحا به هوشمندی کیم جونگ اون جوان اشاره کرد و گفت: «او توانسته رئیس‌جمهور آمریکا را، در یک اتاق مشترک و در رده یکسان با خود به پای میز مذاکره بکشاند. بنابراین در حال حاضر کیم به هدف عمده‌ای دست یافته و اوست که کنترل اوضاع را بر عهده دارد.»
وندی شرمن مذاکره‌کننده سابق آمریکا در امور ایران و مشاور ویژه کلینتون در امور کره شمالی بود که با وزیر خارجه وقت در سال 2000 به کره شمالی سفر کرده بود. وی  ضمن ابراز خرسندی از وقوع این گفت‌و‌گو اضافه کرد: «فکر نمی‌کنم کیم جونگ اون عجله‌ای برای خلع سلاح هسته‌ای کشورش داشته باشد با این وجود گفت‌وگو قطعا از جنگ بهتر است.»
شرمن در عین حال هشدار داد در صورت اتخاذ رویکردهای نادرست، ممکن است همین تلاش دیپلماتیک با شکست مواجه شود و همین امر بهانه‌ای شود  برای آغاز جنگ. مذاکره‌کننده ارشد سابق آمریکا همچنین خاطرنشان کرد: «بزرگترین خطر آنجاست که رئیس‌جمهور و تیم او این تلاش دیپلماتیک را انجام دهند، اما در صورتی که تمامی مواردی را که می‌خواهند به دست نیاورند به این نتیجه برسند که مذاکرات ناامیدکننده است و در واقع همین مسئله پیش‌زمینه و بهانه‌ای برای آغاز جنگ خواهد شد.»
گفتنی است رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا اعلام کرده قصد دارد با رهبر کره شمالی در ماه مه(اردیبهشت) دیدار کند. علیرغم ذوق‌زدگی ترامپ برای دیدار با کیم جونگ اون، هنوز هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مقامات پیونگ یانگ به ویژه شخص کیم جونگ اون در این خصوص اعلام نشده است و سکوت ابهام‌آمیز او بر تردیدها نسبت به گفت‌و‌گو و صلح میان دوکشور افزوده است. این سکوت مرموز واکنش «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا را نیز بر انگیخت: «آمریکا انتظار دارد که مستقیما از پیونگ‌ یانگ پاسخی دریافت کند.»«گرسنگی اجباری» سیاست دولت میانمار برای مقابله با مسلمانان

Image result for ‫«گرسنگی اجباری» سیاست دولت میانمار برای مقابله با مسلمانان‬‎

به گفته کارشناس حقوق بشر سازمان ملل، دولت میانمار از سیاست«گرسنگی اجباری» علیه مسلمانان روهینگیا استفاده می‌کنند تا زندگی آنها را «ناپایدار» کند.
ارتش و بودائیان افراطی در میانمار همه گونه جنایت علیه مسلمانان روهینگیا انجام داده‌اند. تجاوز، آتش زدن خانه‌ها و سوزاندن کودکان و ساختن پایگاه‌های نظامی روی خرابه‌های مساجد و خانه‌ها از جمله این جنایات است. مدتی است «گرسنگی اجباری» نیز به این فهرست اضافه شده است.
 «یانگهی لی» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار است. وی روز دوشنبه طی سخنانی هشدار داد که مقام‌های میانمار از سیاست «گرسنگی اجباری» علیه مسلمانان روهینگیا استفاده می‌کنند تا زندگی آنها را «بی‌ثبات و ناپایدار» کنند. «لی» که در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سخنرانی می‌کرد در ادامه گفت:«به نظر می‌رسد یک سیاست گرسنگی اجباری وجود دارد که هدف اصلی آن بی‌ثبات کردن زندگی در استان راخین و کسانی است که هنوز در این استان زندگی می‌کنند.» به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، این مقام حقوق بشر سازمان ملل در ادامه افزود: «پیش از آنکه بتوان هرگونه بازگشت مسلمانان روهینگیا را واقعا مد نظر قرار داد، میانمار باید چرخه خشونت در استان راخین را متوقف کند، حق مسلمانان روهینگیا را برای داشتن هویت مستقل به رسمیت بشناسد و حقوق شهروندی را به آنها بازگرداند و به حقوق بشر آنها احترام بگذارد.»
به گفته «یانگهی لی»، «روستاهایی که زمانی مکان زندگی مسلمانان روهینگیا بوده توسط میانمار کاملا تخریب و نابود شده است. تازه‌ترین تصاویر ماهواره‌ای هم نشان می‌دهد ارتش میانمار در حال ساخت و ساز پایگاه‌های نظامی و امنیتی در مناطقی است که زمانی خانه‌ها و مساجد مسلمانان روهینگیا بوده است... جنایاتی که دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا مرتکب شده‌اند، کشتار و قتل عام دسته جمعی است و عاملان اصلی این جنایات باید پاسخگو باشند.»
این مقام سازمان ملل در ادامه نسبت به حملات جدید نیروهای امنیتی و ارتش میانمار به مسلمانان شرق استان راخین هشدار داد و گفت: « اطلاعاتی را درباره حملات جدید ارتش میانمار طی هفته گذشته به شرق استان راخین دریافت کرده‌ام. نه تنها دولت میانمار مسئولیت پاسخگویی در برابر این جنایات در استان راخین را دارد بلکه جامعه بین‌المللی نیز باید هوشیار باشد.»
بر اساس اعلام پزشکان بدون مرز بیش از 9 هزار مسلمان روهینگیا از مردادماه تاکنون کشته شده‌اند. حدود 700 هزار مسلمان روهینگیا نیز از مردادماه تاکنون به‌خاطر سرکوب وحشیانه و خونین نیروهای امنیتی و ارتش میانمار مجبور به فرار به سوی مرزهای بنگلادش شده‌اند. سازمان ملل و آمریکا رسما ارتش میانمار را به پاکسازی قومی علیه مسلمانان روهینگیا متهم کرده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.